więcej o tej miejscowości

Monte albán, oaxaca

Monte Alban to duży archeologiczne w prekolumbijskich południowym stanie Oaxaca meksykańskie (17 045 ° N, 96.767 ° W). Działka znajduje się w niskich gór wznoszące się ponad zwykły w centralnej części Doliny Oaxaca, w przypadku gdy Etla północnej, wschodniej i południowo Tlacolula Zimatlanie / Ocotlan (lub Valle Grande) oddziały znajdują. Obecna stolica stanu Oaxaca City znajduje się około 9 km (6 mil) na wschód od Monte Alban.

Civic-uroczyste miejscu Monte Alban znajduje się na szczycie sztuczne wzgórze poziomie, o wysokości 1940 m (6400 stóp) nad poziomem morza wznosi się około 400 m (1300 stóp) od dołu doliny. Oprócz wyżej wymienionych podstawowych monumentalne, witryna zawiera setki sztucznych tarasach i grup kilkanaście kopców architektury, które pokrywają okoliczne góry i na boki (Blanton 1978). Ruin w pobliskich wzgórzach Atzompa i El Gallo północ są tradycyjnie postrzegane jako integralna część starego miasta, jak również.

Poza tym jest jednym z pierwszych miast w Ameryce Środkowej, Monte Alban znaczenie wynika również z jego roli jako najznakomitszy Zapotec społeczno-politycznych i gospodarczych z prawie tysiąca lat. Założona pod koniec średniowiecza okres formacyjne w 500 rpne przez kształtująca Terminal (100 pne-200 ne) Monte Alban miał stać się stolicą wspólnoty skalę ekspansywnej polityki, która zdominowała większość lądu Oaxaca wysokie i wspólnie z innymi regionalnymi państw Mezoameryki, takich jak Teotihuacan, północ (Paddock, 1983, Marcus 1983). Miasto straciło znaczenie polityczne w późnych Klasyczny Late (ok. 500-750), a wkrótce potem był w dużej mierze porzucone. małych Ponowna okupacja, oportunistyczne ponownego wykorzystania wcześniejszych struktur i grobowców, wizyty rytuał zaznaczone archeologicznych historii tego miejsca w okresie kolonialnym.


Pochodzenie nazwy witryny jest jasny i zalecenia testu w stosunku do oryginalnego zakresu domniemanej korupcji rodzimej nazwy Zapotec jako "Danibaan" (Święta Góra) oraz odniesienie od czasów kolonialnych do hiszpański żołnierz o imieniu Montalbán lub Alban Hills Włoch. Starożytna nazwa Zapotec miasta nie jest znana, jako rezygnacja miały miejsce przed wiekami piśmie z pierwszych dostępnych źródeł ethnohistorical.


Ver mapa más grande

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Search + 2,000 destinations

Popularne posty